Loading
zabawki dla dziecka z autyzmem

Zabawki dla dziecka z autyzmem

Autyzm to coraz bardziej powszechna przypadłość. W Polsce zdarza się 1 przypadek na 300 urodzeń. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest to już 1 przypadek na 100.

Spektrum autyzmu jest jednak dość obszerne. Podobnie długa może być lista rzeczy jakie mogą pomóc dzieciom z autyzmem, jak i ich rodzicom. Począwszy od zabawek, na terapii skończywszy.

Jakie zabawki dla dziecka kupić i czym kierować się przy ich wyborze? Gdzie znaleźć odpowiednie dla dziecka z autyzmem zabawki?

Czytajcie dalej!

Czym jest autyzm?

Pierwsze objawy autyzmu można zauważyć już u niemowlaków. Brak uśmiechu na widok rodziców, unikanie bliskości poprzez przytulanie się, problemy z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego lub nieobecne spojrzenie czy ubogie gaworzenie to sygnały sugerujące, że dziecko może mieć autyzm.

Jednak pewność, że to autyzm jest powodem takiego zachowania, a nie osobowość dziecka czy jego charakter możemy mieć dopiero, gdy dziecko będzie miało około 3 lat. To właśnie wtedy najlepiej widać problemy z komunikacją z innymi czy przywiązanie się do pewnych codziennych czynności, które w oczach takiego dziecka zyskują wręcz rangę rytuałów.

W zależności od indywidualnego charakteru, dziecko może unikać tulenia lub przytulać się zbyt długo i zbyt mocno. Podobnie rzecz ma się z czułością na dźwięki. Jedne dzieci będą w tym zakresie nadwrażliwe, a inne wręcz przeciwnie.

zabawki dla dziecka z autyzmem
Zabawki dla dziecka z autyzmem / Porównaj ceny!

Jakie są rodzaje zabawek dla dzieci z autyzmem?

Zabawki dla dzieci z autyzmem możemy podzielić na zabawki:

 • kształtujące małą motorykę – czyli ćwiczące ruchy oraz sprawność rąk, dłoni i palców, mogą to być tablice edukacyjne pozwalające na wkręcanie plastikowych, zabawkowych śrubek,
 • kształtujące koordynację wzrokowo-ruchową (wszelkie działania ręka-oko) – dla przykładu, dziecko zauważy zabawkę i wykonuje czynności prowadzące do wzięcia tej zabawki w rączki,
 • pozwalające ćwiczyć rozumienie emocji i mowy, a nawet samo mówienie – będą to na przykład, karty obrazkowe czy tablice pozwalające na zademonstrowanie danych emocji,
 • sensoryczne – czyli takie, które pozwalają na zetknięcie się dziecka z danym bodźcem ze świata zewnętrznego i ćwiczące jego zmysły, na przykład piłeczki z wypustkami pozwolą na stymulowanie zmysłu dotyku.

Warto pamiętać, aby zabawki nie były dla dziecka zbyt natarczywe i hałaśliwe. Nieodpowiednio dobrana zabawka, szczególnie sensoryczna może dziecku jedynie zaszkodzić.

Warto, więc zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego lub terapeuty w kwestii zakupu odpowiednich zabawek.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawkę dla dziecka z autyzmem?

Aby wybrać dobrą i bezpieczną zabawkę dla dziecka należy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

 • materiał z jakiego została wykonana zabawka,
 • hałas,
 • atesty,
 • zainteresowania dziecka,
 • atrakcyjność zabawki dla dziecka,
 • opinia lekarza lub terapeuty.

Dobrze wybrana zabawka powinna motywować i wspierać dziecko w rozwoju, a nie go utrudniać. Zabawka powinna wzbudzać zainteresowanie dziecka swoimi kolorami, a przy tym nie powinna być zbyt hałaśliwa, aby nie przeciążyć jego zmysłów.

Warto zainteresować się atestami bezpieczeństwa jakie posiada zabawka (na przykład certyfikat CE). Kluczowe w podjęciu decyzji nad wyborem zabawki jest zdanie lekarza. To on wie najlepiej w jakim kierunku powinien przebiegać rozwój dziecka i jakie rzeczy wymagają dopracowania i wsparcia, a jakie stanowiły by wyłącznie rozpraszacz dla dziecka.

zabawki dla dziecka z autyzmem
Jak wybrać dobrą, odpowiednią i bezpieczną dla dziecka zabawkę?

Jak wybrać zabawkę dla dziecka z autyzmem?

Aby wybrać najlepszą dla naszego dziecka zabawkę należy przestrzegać kilku rzeczy.

 1. W trakcie zabawy obserwuj uważnie swoje dziecko. Zwróć uwagę na to jakie kolory i materiały dziecko wybiera najchętniej. Czy będzie to pluszowy miś, do którego się tuli, czy drewniane klocki do układania.
 2. Zauważ jak zachowuje się dziecko, zarówno wobec samego siebie, jak i innych osób. Przykładowo, jeśli dziecko lubi klaskać lub nucić to dobrym pomysłem może okazać się zakup grzechotki.
 3. Skonsultuj się z lekarzem w kwestii tego, jakie zdolności powinny być rozwijane u dziecka i jakie zabawki mógłby on polecić, aby ten rozwój wesprzeć.

Przestrzeganie wieku nie jest w przypadku zabawek dla dzieci z autyzmem priorytetem. Dzieci te mają bowiem inne potrzeby. Należy pamiętać jednak o bezpieczeństwie dziecka i unikać zabawek zawierających małe części oraz tych, którymi dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę.

Na jakie zabawki warto zwrócić uwagę?

Dzieci z autyzmem są zazwyczaj bardzo zainteresowane zabawkami wykonanymi z miękkich materiałów, które zawierają dodatkowe elementy, jak wypustki czy piszczący dźwięk. Dobrze powinny sprawdzić się również zabawki drewniane czy plastikowe typu klocki czy piłeczki. Istotne mogą okazać się również zabawki, które angażują do zabawy również inne dzieci. Pozwoli to oswoić się dziecku z autyzmem z obecnością innych osób.

Jak bawić się z dzieckiem z autyzmem?

Zabawa powinna polegać na zachęcaniu i motywowaniu do zabawy, a nie do zmuszaniu w niej. Powtarzając pewną czynność, na przykład obracanie piłeczki w dłoni, sprawisz, że zaciekawione dziecko, prędzej czy później zacznie powtarzać wykonywaną przez Ciebie czynność.

Pamiętaj, aby nie narzucać dziecku wykonywania wielu czynności na raz i czasami pozwól pobawić mu się samemu.

zabawki dla dziecka z autyzmem
Zabawki dla dziecka z autyzmem / Sprawdź opinie!

Jakie są opinie o zabawkach dla dzieci z autyzmem?

Trudno znaleźć choćby pojedynczą opinię negatywną, a to ze względu na indywidualne potrzeby każdego dziecka. Jednemu dziecku spodoba się piłeczka, innemu nie. Nie jest to jednak w żadnym wypadku wina produktu, a jedynie wyrażenie indywidualnych upodobań dziecka.

Ponadto, zakup zabawki na podstawie zainteresowań dziecka i po konsultacji z lekarzem bądź terapeutą, wręcz nie może być, nieudanym zakupem.

Producenci i ceny

Zabawki dla dzieci z autyzmem mogą być trudno dostępne stacjonarnie. Jednak jest ogrom specjalistycznych sklepów internetowych oferujących wyłącznie tego typu zabawki.

Zabawki tego typu możemy również znaleźć u niektórych producentów, jak Goki, Pilch czy Dusyma. Ceny wahają się od około 4 złotych do około 3900 złotych i zależą od rodzaju i wielkości danej zabawki oraz materiału z jakiego została wykonana.

A jakie jest Wasze zdanie na temat zabawek dla dzieci z autyzmem?

Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *