Loading
niania elektroniczna - colorhills.pl

Jaką nianię elektroniczną wybrać?

Opieka na dziećmi to wyzwanie. Szczególnie, gdy mowa o noworodkach i niemowlakach. Komu z nas nie przydałyby się przysłowiowe „oczy dookoła głowy”?

Na szczęście rodziców powstały nianie elektroniczne, które znacznie ułatwiają opiekowanie się noworodkiem bądź niemowlęciem.

Czym jest i jak działa niania elektroniczna? Jaką nianię kupić? Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Czytajcie dalej!

Niania elektroniczna – co to jest?

Niania elektroniczna to urządzenie za pośrednictwem, którego słyszymy lub nawet widzimy co robi nasze dziecko, gdy jesteśmy w innym pomieszczeniu.

Niania elektroniczna składa się z nadajnika z mikrofonem (w niektórych modelach również z kamerą), który zostawiamy przy dziecku oraz odbiornika z głośnikiem dla rodzica.

Nadajnik przesyła sygnał do odbiornika i dzięki temu jesteśmy w stanie usłyszeć co dzieje się z dzieckiem. W ten sposób, gdy niemowlę zapłacze będziemy o tym niezwłocznie wiedzieć.

niania elektroniczna - colorhills.pl
Jaki rodzaj niani elektronicznej jest najlepszy?

Jakie są rodzaje niań elektronicznych?

Wbrew pozorom nianie elektroniczne stanowią dość obszerną kategorię. Możemy wyróżnić następujące rodzaje niań elektronicznych:

 • nianie audio – jest to podstawowa i najpopularniejsza wersja niani, działająca podobnie jak walkie talkie i przekazująca dźwięki z pokoju dziecka w czasie rzeczywistym,
 • nianie audio – video (z kamerą) – z pokoju dziecka przekazują zarówno dźwięk, jak i obraz, a to wszystko dzięki mikrofonowi i kamerce umieszczonym w nadajniku,
 • nianie Wi-Fi – do przesyłania sygnału wykorzystują Wi-Fi, rolę odbiornika może pełnić dowolne urządzenie elektroniczne pod warunkiem zainstalowania na nim określonej aplikacji. W ten sposób możemy obserwować dziecko w dowolnym momencie na ekranie smatrfona, a nawet śpiewać mu na odległość kołysanki.
 • nianie z monitorem oddechu – niania taka pełni funkcję tradycyjnej niani elektronicznej oraz monitora oddechu, zadaniem monitora jest kontrolowanie oddechu dziecka poprzez sensory umieszczone pod materacykiem i informowanie o zatrzymaniu oddechu niemowlaka po około 15 sekundach od momentu zarejestrowania ostatniego oddechu.

Warto dodać, że ostatni rodzaj niani elektronicznej, z monitorem oddechu to dodatkowe zabezpieczenie dziecka przed nagłą śmiercią łóżeczkową.

Jakie rodzaje sygnału nadawania można spotkać u niań elektronicznych?

Wybierając sposób komunikacji między nadajnikiem, a odbiornikiem powinniśmy zwrócić uwagę na nasze miejsce zamieszkania. Do wyboru mamy dwa rodzaje sygnałów:

 • analogowy – jest to gwarancja dobrego zasięgu, niestety w dużych miastach istnieje duże ryzyko wystąpienia zakłóceń lub nakładania się sygnałów,
 • cyfrowy – ryzyko zakłóceń jest znacznie mniejsze, ten rodzaj sygnału jest identyczny z sygnałem jakim posługują się routery bądź telefony komórkowe.

Jeśli, więc jesteś mieszkańcem dużego miasta lub mieszkasz w miejscu, gdzie jest dużo ludzi, lepszym rozwiązaniem będzie niania elektroniczna o sygnale cyfrowym.

niania elektroniczna - colorhills.pl
Czym kierować się przy wyborze niani elektronicznej? Na co należy zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Jakie dodatki i funkcje dodatkowe mają nianie elektroniczne?

Nianie elektroniczne oprócz pełnienia swojej podstawowej funkcji oferują również funkcje dodatkowe oraz dodatkowe akcesoria, które jeszcze bardziej uproszczą opiekę nad dzieckiem.

Do funkcji dodatkowych w nianiach elektronicznych należą:

 • aktywacja ruchem lub głosem – najczęściej stosowana w przypadku niań z kamerą, przekaz zostanie uruchomiony dopiero, gdy nadajnik wykryje ruch lub dźwięk w pokoju dziecka,
 • kontrola wilgotności powietrza – zbyt suche powietrze może powodować u noworodka bądź niemowlaka problemy ze snem,
 • programator numerów – gdy dziecko zacznie płakać urządzenie zadzwoni automatycznie na zaprogramowany wcześniej numer telefonu,
 • nagranie obrazu – przekaz z kamery rejestrowany jest na karcie SD,
 • termometr – mierzy temperaturę w pokoju dziecka i przekazuje informacje w czasie rzeczywistym,
 • komunikacja dwukierunkowa – rodzic słyszy dziecko, a dziecko słyszy rodzica, w ten sposób można spróbować uspokoić dziecko jeszcze przed dotarciem do jego pokoju,
 • kołysanki – zaprogramowane w urządzeniu przez producenta, może być ich od kilku do nawet kilkunastu.

Do akcesoriów dodatkowych w nianiach elektronicznych należą:

 • dodatkowa stacja odbiorcza – dwie stacje odbiorcze zamiast jednej pozwolą kontrolować dziecko obojgu rodzicom w tym samym czasie,
 • dodatkowy nadajnik – przyda się, gdy posiadamy dwójkę dzieci w podobnym wieku i chcemy mieć je na oku nawet, jeśli nie przebywają w tym samym pomieszczeniu,
 • pager – pomoże zlokalizować stację odbiornik, jeśli ta się gdzieś zawieruszy.

Trzeba jednak przyznać, że pager to dość rzadko spotykane rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając nianię elektroniczną?

Aby wybrać najlepszą nianię elektroniczną z możliwych warto zwrócić uwagę na:

 • zasięg – może wynosić od kilkunastu do kilkuset metrów,
 • kanały – najlepiej wybrać nianię, która ma do wyboru kilkanaście kanałów, pozwoli to na wybór kanału o najmniejszych zakłóceniach,
 • rodzaj sygnału – analogowy czy cyfrowy,
 • częstotliwość sygnału – najlepiej sprawdzają się nianie komunikujące się na częstotliwościach 1,88 GHz oraz 2,4 GHz,
 • kamera – chodzi głównie o jakość obrazu z kamery zarówno w dzień, jak i w nocy.

Pamiętajcie, aby przy wyborze niani elektronicznej sugerować się swoimi potrzebami. Jeśli niania o zasięgu 100 metrów będzie wystarczająca to nie ma potrzeby kupować tej o większym zasięgu.

Kiedy warto kupić nianię elektroniczną?

Niania elektroniczna będzie najbardziej przydatna, gdy:

 • mamy duży dom i nie jesteśmy w stanie doglądać co chwilę dziecka,
 • mamy kilkoro małych dzieci,
 • pracujemy w domu i chcemy jednocześnie czuwać nad niemowlęciem.

W takich sytuacjach niania elektroniczna będzie oferowała nam pewien zakres swobodnego poruszania się po domu czy ogrodzie.

niania elektroniczna - colorhills.pl
Niania elektroniczna / Sprawdź ceny i opinie!

Opinie o nianiach elektronicznych

Rodzice zgodnie chwalą nianie elektroniczne i podkreślają żeby zwracać uwagę na maksymalny zasięg w jakim działają oba urządzenia. Nianie to praktyczne i umożliwiające spokojne funkcjonowanie rodzica urządzenie, które jednocześnie stanowi swego rodzaju dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, gdy rodzice mają mocny sen.

Producenci i ceny

Nianie elektroniczne znajdziemy w ofertach takich firm jak Chicco, Vtech, Philips, Hykker, Lionelo, Angelcare, Ilumen, Motorola czy Babysense. Ceny wahają się od około 70 złotych do około 1400 złotych i zależą od rodzaju niani elektronicznej oraz ilości jej funkcji dodatkowych.

Jak myślicie? Czy przyda Wam się niania elektroniczna? Jaki jej rodzaj uważacie za najbardziej funkcjonalny?

Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *