Loading
wiaderko do kąpieli - colorhills.pl

Wiaderko do kąpieli dla niemowląt

Kąpiel niemowlęcia to nieodzowny element rodzicielstwa. Na rynku dostępne jest wiele różnorakich wanienek do kąpieli i innych akcesoriów mających ułatwić kąpiel malucha. Wśród nich spotkać można wiaderko do kąpieli dla niemowląt.

Czym jest wiaderko do kąpieli i jakie wybrać?

Sprawdźcie.

Wiaderko do kąpieli – co to jest?

Jak sama nazwa mówi, jest to odpowiednio wyprofilowane wiaderko, które ma za zadanie pełnić rolę wanienki do kąpieli. Znacząca różnica polega na pozycji w jakiej przebiega mycie niemowlęcia.

W wanienkach dziecko myte jest przebywając w pozycji leżącej. Natomiast w wiaderku jest ono kąpane siedząc w pozycji embrionalnej. Nie jest to jednak siedzenie jako takie, a raczej lekkie unoszenie dziecka przez wodę.

wiaderko do kąpieli - colorhills.pl
Jakie są ceny wiaderek do kąpieli? Jakie opinie mają o nich rodzice?

Na co zwrócić uwagę wybierając wiaderko do kąpieli dla niemowląt?

Wybierając wiaderko do kąpieli dla dziecka warto zwrócić uwagę na niektóre aspekty. Będziemy mieli wtedy pewność, że samo wiaderko spełni należycie swoją rolę, dziecko będzie w nim bezpieczne, a rodzice zadowoleni i spokojni o swoje maleństwo.

Aby wybrać dobre wiaderko do kąpieli należy zwrócić uwagę na:

  • rozmiar wiaderka – powinno być dopasowane do dziecka,
  • materiał – niestety w tym wypadku nie mamy wyboru, wiaderka kąpielowe produkowane są wyłącznie z plastiku,
  • akcesoria dołączone do wiaderka – możemy zetknąć się z zestawami kąpielowymi zawierającymi również podstawkę po wiaderko,
  • krawędź wiaderka – powinna być zaokrąglona i gładka,
  • linia wody – jest ona najczęściej wyżłobiona w wiaderku i wskazuje bezpieczną ilość wody do kąpieli, nalewając wodę sugerujemy się właśnie tą linią i staramy się nie przekroczyć oznaczonego poziomu,
  • stabilność – wiaderko powinno być stabilne, a jego podstawa posiadać powinna elementy antypoślizgowe zapobiegające przewróceniu się wiaderka na gładkiej czy mokrej powierzchni,
  • bezpieczeństwo – wiaderko musi posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa i certyfikaty świadczące o produkcie wysokiej jakości.

Do jednego z najważniejszych certyfikatów należy certyfikat TUV świadczący o tym, że sany produkt jest solidnie wykonany oraz stabilny.

Jakie są wady i zalety wiaderek do kąpieli?

Wśród minusów wymieniane jest to, że kąpane może być tylko jedno dziecko co może mieć duże znaczenie w sytuacji, gdy jesteśmy rodzicami bliźniąt lub nawet jeszcze większej liczby niemowlaków.

Jednak istnieje zdecydowanie więcej zalet niż wad tego wynalazku do kąpieli zwanego wiaderkiem.

Wiaderko posiada kształt, który powoduje, że dziecko układa się w pozycji embrionalnej, czyli w tej samej, w której przebywało w łonie matki. Niemowlę opiera się o ściany wiaderka, dzięki czemu dziecko nie przesunie się ani nie zanurz w trakcie trwania kąpieli. Ze względu na zanurzenie ciała w wodzie aż do ramion nie istnieje ryzyko wychłodzenia, a dziecko ma zapewnioną stałą i ciepłą temperaturę w trakcie mycia.

Pozycja zbliżona do embrionalnej, w jakiej przebywa dziecko w trakcie kąpieli w wiaderku pozwala na odprężenie i daje niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa, a także poprawia pracę jelit, a nawet zmniejsza ryzyko powstawania kolek. Dzięki zapewnionemu w kąpieli relaksowi, dziecko szybciej zasypia.

Łatwiejsza jest również sama kąpiel. Wystarczy jedynie podtrzymywać główkę dziecka, a nie całe dziecko, tak jak jest to w przypadku wanienek. W momencie, gdy wiaderko nie jest aktualnie używane bardzo łatwo je schować ze względu na jego niewielkie gabaryty.

Czy wiaderko do kąpieli jest bezpieczne dla niemowlaka?

Wiaderko kąpielowe jest bezpieczne. Gwarantuje to kształt wiaderka, przez który nie jest ono w stanie zanurzyć się całkowicie przypadkiem w wodzie, ani osunąć w głąb wiaderka.

Ponadto, wiaderka posiadają na dnie specjalną antypoślizgową matę, która sprawia, że dziecko nie pośliźnie się w nim. O wysokiej jakości wykonania oraz stabilności wiaderka świadczą dodatkowo odpowiednie atesty i certyfikaty.

Od kiedy można kąpać dziecko w wiaderku?

Wiaderko do kąpieli można używać od narodzin dziecka do około 8 miesiąca życia. Najczęściej jednak rezygnacja z wiaderka występuje w okolicach 6 miesiąca życia niemowlęcia.

Jest ono bezpieczne, ponieważ wysokość poziomu wody możemy regulować co jest przydatne zwłaszcza na początku, gdy początkujący rodzice dopiero uczą się mycia maluszka.

wiaderko do kąpieli - colorhills.pl
Jak kąpać dziecko w wiaderku? Czy jest to trudne?

Jak używać wiaderko do kąpieli?

Wiaderko należy napełnić wodą do linii określającej poziom wody w wiaderku. Należy jednak poziom wody dopasować indywidualnie pod dziecko.

Aby włożyć dziecko do wiaderka, jedną ręką chwytamy dziecko na wysokości ud, a drugą ręką podpieramy plecy oraz główkę dziecka. Sadzamy je w wiaderku, po czym rękę podtrzymującą uda wyjmujemy z wiaderka i przytrzymujemy w trakcie kąpania jedynie główkę niemowlęcia.

Opinie

Chociaż wiaderko to dla wielu osób pomysł nowy i dziwny to ma on równie wielu zwolenników. Osoby pochwalające korzystanie z wiaderka popierają swoją opinie własnymi doświadczeniami.

Niejednokrotnie zdarza się, że są to rodzice dwójki lub trójki dzieci i mają oni doskonałe porównanie odnośnie kąpania dziecka w tradycyjnej wanience, a wiaderku. Najczęściej mówią oni o braku płaczu podczas kąpania oraz szybszym zasypianiu dziecka tuż po niej.

Producenci i ceny

Wiaderka do kąpieli produkują firmy Childhome, Tummy Tub, Prince Lionheart, Bieco, Bebe Jou. Ceny wahają się od około 50 złotych do około 150 złotych i zależą od grubości materiału z jakiego zostały wykonane oraz akcesoriów dodanych do wiaderka, na przykład podstawki pod nie.

A oto krótka recenzja wybranego wiaderka do kąpieli:

Co myślicie o wiaderkach do kąpieli? Wanienka czy wiaderko – co wybieracie?
Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *